1

Topic: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Jag har lurat mycket på hur preludet egentligen skall spelas. I den inspelningen med luta som jag har hört dämpas basarna som noterat. David Russel däremot verkar ibland låta basarna klinga tills de dör.

Det kan ju naturligtvis också vara så att de spelar efter olika utgåvor av stycket, men det skulle vara roligt att höra om det är någon här som har någon synpunkt.

mvh , Jonas

2

Re: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Det är en intressant fråga, jag minns att jag själv funderade mycket på detta när jag övade in stycket. José Tomás, som jag studerade för i tre somrar, var alltid nogrann med att man skulle göra som det stod i noterna. Han brukade målande beskriva hur Bach satt och skrev för hand i strearinljusets sken med huset fullt av barn och stor arbetsbörda. Tomás sa "om Bach tog sig tid att skriva alla dessa pauser så var det för att han menade dem, det hade annars gått mycket snabbare att skriva punkterade fjärdedelar". Det är däremot mycket svårt att få dessa pauser att låta bra och musikaliskt. Jag kunde aldrig riktigt bestämma mig men jag tycker oftast att det låter bäst med längre toner så som de flesta spelar. Mitt tips är att börja med att öva som det står och låter det bra så kör på det. Det är ju lättare att ändra till bundna toner i efterhand. Det finns inget egentligt rätt eller fel...

3

Re: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Bra att ni tog upp det. Jag håller just nu på att spela 998 sviten. TACK!

4

Re: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Faktum är att jag lärde in det för ett halvår sedan och spelade då utan pauserna. Jag har nu även lärt mig att spela det med pauserna, mest för att kunna bilda mig en egen uppfattning. Så här i efterhand kan jag bara hålla med Mårten. Det är svårt att få det att låta bra med åauserna. Jag tycker för egen del att stycken flyter mycket bättre om man låter basarna klinga ut. Ett problem om man gör det är dock att man kan uppfattas som lite inkonsekvent, eftersom vissa av basarna kommer att låta avdämpade (de som inte är "lösa"), medan de i andra fall kommer klinga ut (i de fall då de är "lösa").

mvh, Jonas

5

Re: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Men jag tror att det kan var ganska lärorikt att först öva in det som står noterat innan man börjar att arra om stycket.
Detta är givetvis högst personligt, men det som mårten sade om att bach tog sig tid att skriva ut pauserna var bra, riktigt bra.

Tack för ordet!

6

Re: Prelude, Fuga Allegro (BWV 998) - dämpning (?)

Jag instämmer! Det vore dessutom väldigt tråkigt att lyssna till detta stycke om alla spelade det likadant! Jag brukar göra åttondelspauser i basarna under sekvenspartierna i stycket då basarna vandrar, men i övrigt låta basarna klinga ut. Detta framhäver styckets struktur och skapar lite kontraster. /SW